Napisz CV

Do CV będziesz potrzebował daty i nazwy Twoich poprzednich stanowisk, dlatego, jeżeli nie masz ich w głowie, przygotuj sobie wszystkie dokumenty i ułóż chronologicznie. Następnie wypisz po kolei Twoje wszystkie prace, najlepiej zaczynając od ostatnio wykonywanej. Napisz miesiąc i rok rozpoczęcia oraz zakończenia pracy – dzień nie jest potrzebny. Następnie wpisz nazwę firmy w jakiej pracowałeś i stanowisko. Sama nazwa stanowiska bardzo często jest tylko orientacyjna, a zakres wykonywanych przez Ciebie prac może się diametralnie różnić od zakresu w innych firmach, dlatego postaraj się wpisać krótko i rzeczowo ok. trzech rzeczy, które należały do Twoich obowiązków. W tym miejscu warto także napisać o szczególnych osiągnięciach, jeżeli takie miałeś.

Najczęściej kandydaci posiadają jedno CV i wysyłają je jako ofertę na kilka różnych stanowisk. To błąd. Jeżeli aplikujesz na stanowiska wymagające różnych kwalifikacji powinieneś do nich dopasować treść CV. To nie znaczy, że masz kłamać lub zatajać jakieś fakty! Skup się raczej na tym, czego szuka twój potencjalny pracodawca np. jeżeli świetnie znasz język włoski i aplikujesz na stanowisko nauczyciela włoskiego w prywatnej szkole oraz przedstawiciela handlowego ds. rynku włoskiego to przygotuj dwie wersje CV. W życiorysie dla prywatnej szkoły rozwiń Twoje doświadczenie dotyczące nauki w innych szkołach, korepetycjach, a w życiorysie do firmy skup się na praktycznym wykorzystaniu języka podczas kontaktów z Włochami, znajomości kultury i biznesu na rynku włoskim, znajomości technik sprzedaży, łatwości nawiązywaniu kontaktów, konsekwencji, skuteczności etc. Rozumiesz o co chodzi? Każdy potencjalny pracodawca szuka w CV takich cech i doświadczeń, które będą przydatne na danym stanowisku, zwiększ więc swoje szanse pokazując pracodawcy, że właśnie to Ty je posiadasz.

 
W powiedzeniu „Jak Cię widzą, tak Cię piszą” jest wiele prawdy, ale nie cała. Zapewne wiesz, że CV to Twoja wizytówka i zarazem jedyna informacja, jaką przekazujesz o sobie potencjalnemu pracodawcy. To Ty decydujesz jakie informacje w nim zawrzesz i jak je zaprezentujesz. To samo dotyczy Twojego zdjęcia. Sam decydujesz jakie zdjęcie umieścisz – będziesz uśmiechnięty, czy poważny, Twój strój będzie oficjalny czy codzienny. Pracodawca może na tej podstawie dokonać już wstępnej selekcji i wybrać osoby, które jego zdaniem będą najlepiej czuły się w danej firmie. Jeżeli chciałbyś pracować w branży finansowej, ubezpieczeniowej bądź pogrzebowej warto abyś wybrał strój, który pokaże w pełni Twój profesjonalizm. Z drugiej strony kandydaci do działów marketingu lub też w branży reklamowej mogą sobie pozwolić na bardziej kreatywny wizerunek z szerokim uśmiechem. Osoby które chciałyby pracować jako managerowie, bez względu na dział i branżę, powinni zadbać o prestiżowy wizerunek – dobra będzie koszula.

Pamiętaj – staraj się nie umieszczać w CV swoich zdjęć z życia prywatnego. Jeżeli zastanawiasz się czy dane zdjęcie jest odpowiednie do CV, zadaj sobie pytanie – Czy mój pracodawca będzie mnie widywał codziennie w pracy w takim stroju lub nastroju? Jeżeli więc nie uśmiechasz się szeroko w pracy, to nie zamieszczaj zdjęcia z takim uśmiechem, dlatego, że osoba rekrutująca być może zaprosi Cię na rozmowę ponieważ przekona ją Twój uśmiech.

Jeżeli nie będziesz chodzić do pracy w bikini, to też lepiej wybierz inny strój do zdjęcia 🙂

Większość kandydatów pisze o swoim hobby. Jest to element niejako unikatowości kandydata, a jednocześnie pokazuje czym naprawdę lubisz się zajmować. Dobrze, aby Twoje hobby było w jakimś sensie spójne z Twoim doświadczeniem i wykształceniem. Jeżeli to co robisz zawodowo, a Twoje hobby to totalnie dwie różne planety, to możesz zostać odebrany jako osoba niewiarygodna lub nie szczera. Pamiętaj też, że to Ty decydujesz co umieścisz w swoim CV.